Aktualności

Hokeiści z niepełnosprawnościami na politechnice

Na hali sportowej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej odbył się XIII Regionalny Turniej Hokeja Halowego w ramach cyklu zawodów Olimpiad Specjalnych Polska Opolskie. W turnieju zmierzyli się zawodnicy z 6 drużyn z województwa opolskiego: Jędrzejów, Strzelce Opolskie, Kadłub, Zawadzkie, Głogówek, Opole.

Po emocjonujących rozgrywkach w I grupie złoto wywalczyła drużyna z Głogówka, a w II – złoty medal uzyskali zawodnicy ze Strzelec Opolskich.

Zawody otworzyli prodziekani Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii – dr Dawid Bączkowicz oraz dr Dariusz Nawarecki. Wśród kibiców znalazło się wielu pracowników uczelni, w tym pani kwestor Teresa Białowąs-Woźniak oraz jej zastępczyni Małgorzata Brożonowicz.

Zawodnicy trenują cały rok, by na turnieju pokazać swoje umiejętności i sprawność, którą dorównują zawodnikom pełnosprawnym. W hokeju halowym Olimpiad specjalnych wykorzystuje się zupełnie inny sprzęt niż w unihokeju czy hokeju na lodzie. Pełny krążek zastąpiony jest filcowym krążkiem z dziurką w środku i do tego kije bez „piórek”. Przepisy gry są zupełnie inne, ale podobne do hokeja, czy unihokeja w które grają osoby pełnosprawne.

Mnie jako współorganizatora cieszy to, że współpracujemy od 4 lat z Olimpiadami Specjalnymi, które zrzeszają zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i zdobywamy coraz to większe doświadczenie w funkcjonowaniu tych osób. Staramy się współorganizować kolejne zawody, w których nasi studenci będą mieli kontakt z opiekunami, trenerami a także z osobami z niepełnosprawnością. Będą mogli obserwować nie tylko zmagania sportowe, ale całą organizację takich zawodów. Takie spotkania przygotowują mentalnie, osobowościowo, do być może uzyskiwania kolejnych uprawnień w ramach wybranych zawodów fizjoterapeuty czy nauczyciela wychowania fizycznego. Opiekunami tych drużyn są m.in nasi absolwenci, którzy po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji wracają do nas w charakterze trenerów Olimpiad Specjalnych. Gratulujemy!

Już w październiku przewidujemy kolejne zawody wspólnie z Olimpiadami Specjalnymi w ramach programu Olimpiad Specjalnych Polska Opolskie – Program Treningu Aktywności Motorycznej (MATP).


Wyszukaj pracownika

Dołącz do nas!

Najbliższe wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń.