Aktualności

Rozgrywki osób z niepełnosprawnościami

22 i 23 maja w hali sportowej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej odbyły się dwa duże wydarzenia sportowe, których uczestnikami byli zawodnicy z niepełnosprawnościami: I Ogólnopolski Turniej Mini-Volley Cup w kategorii dwójek chłopców oraz XIII Regionalny Turniej Hokeja Halowego w ramach cyklu zawodów Olimpiad Specjalnych Polska Opolskie.

rozgrywkach siatkarskich wzięło udział 42 zawodników z różnych województw, reprezentujących 17 drużyn, m.in. Orlik Międzyrzecze – mistrz województwa lubuskiego, AMS Będzin – V-ce mistrz Śląska, MOS Wola Warszawa – jeden z pretendentów do medalu na Mazowszu, jak również dwójki  z Nysy, Kluczborka, Kędzierzyna-Koźla i dwa kluby z Opola – AMS i Koniczynka.  Organizatorem był klub sportowy Akademia Młodego Siatkarza w Opolu, a WWFiF współorganizatorem wydarzenie.

Gościliśmy mistrzowską parę dwójek Kinder + Sport z ubiegłego roku 2017, która w tym roku w Zabrzu (06.07-08.07) będzie broniła tytułu Mistrza Polski Kinder + Sport – Dawid Banasiak i Marcel Steyer zawodnicy Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 11 w Kędzierzynie-Koźlu. Będziemy im mocno kibicować, gdyż reprezentują nasze województwo na arenie krajowej. Również złoto wywalczyli podczas turnieju organizowanego na WWFiF, a Marcel znalazł się w trójce najlepszych zawodników turnieju wytypowanych przez trenerów i organizatorów. Nagrodę najlepszego trenera odebrał Marcin Nurski z PSP nr 11 Kędzierzyn-Koźle. Zespoły z AMS Opole uplasowały się na 7, 10 i 17 miejscu. Mając na uwadze silną obsadę turnieju i pierwszą edycję cieszymy się z uzyskanych wyników i zdobytego doświadczenia. A najbardziej zadowalające jest to, że organizatorami i trenerami byli nasi absolwenci Pani Martyna Radzikowska, Panowie Mateusz Berlik i Mateusz Gwóźdź.

Turniej został objęty Honorowym Patronatem naszego absolwenta Piotra Gacka wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce sitkowej.

 

 

 

 

 

 

 

Z kolei w turnieju hokejowym zmierzyli się zawodnicy z 6 drużyn z województwa opolskiego: Jędrzejów, Strzelce Opolskie, Kadłub, Zawadzkie, Głogówek, Opole. Po emocjonujących rozgrywkach złoto wywalczyła drużyna z Głogówka, a srebrny medal uzyskali zawodnicy ze Strzelec Opolskich.

Zawodnicy trenują cały rok, by na turnieju pokazać swoje umiejętności i sprawność, którą dorównują zawodnikom pełnosprawnym. W hokeju halowym Olimpiad specjalnych wykorzystuje się zupełnie inny sprzęt niż w unihokeju czy hokeju na lodzie. Pełny krążek zastąpiony jest filcowym krążkiem z dziurką w środku i do tego kije bez „piórek”. Przepisy gry są zupełnie inne, ale podobne do hokeja, czy unihokeja w które grają osoby pełnosprawne. Link do przepisów

Mnie jako współorganizatora cieszy to, że współpracujemy od 4 lat z Olimpiadami Specjalnymi, które zrzeszają zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i zdobywamy coraz to większe doświadczenie w funkcjonowaniu tych osób. Staramy się współorganizować kolejne zawody, w których nasi studenci będą mieli kontakt z opiekunami, trenerami a także z osobami z niepełnosprawnością. Będą mogli obserwować nie tylko zmagania sportowe, ale całą organizację takich zawodów. Takie spotkania przygotowują mentalnie, osobowościowo, do być może uzyskiwania kolejnych uprawnień w ramach wybranych zawodów fizjoterapeuty czy nauczyciela wychowania fizycznego. Opiekunami tych drużyn są m.in nasi absolwenci, którzy po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji wracają do nas w charakterze trenerów Olimpiad Specjalnych. Gratulujemy!

Już w październiku przewidujemy kolejne zawody wspólnie z Olimpiadami Specjalnymi w ramach programu Olimpiad Specjalnych Polska Opolskie – Program Treningu Aktywności Motorycznej (MATP).


Wyszukaj pracownika

Dołącz do nas!

Najbliższe wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń.