Aktualności

Targi Senior Expo Opole - Czy jesteś zagrożony upadkiem?

Czy jesteś zagrożony upadkiem? Na to pytanie w czasie Opole Senior Expo 2016 odpowiadali naszym seniorom studenci fizjoterapii 1 roku 2 stopnia pod opieką mgr Wojciecha Stefaniaka.

II Targi Senioralne

 

29.11.2016

 

Centrum Wystawienniczo - Kongresowe w Opolu

 

Opole Senior Expo 2016 – studentki fizjoterapii 1 roku 2 stopnia z opiekunem mgr Wojciechem Stefaniakiem

 

II edycja Targów Opole Senior Expo jest odpowiedzią na potrzeby starszych mieszkańców woj. opolskiego, poszukujących usług i produktów dedykowanych seniorom. Na targach pojawiło się wielu przedstawicieli firm oferujących usługi dedykowane dla seniorów.

W tym roku na targach można było spotkać również grupę fizjoterapeutów z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Grupa pod kierownictwem mgr Wojciecha Stefaniaka prowadziła testy oceny ryzyka upadku. Ryzyko upadków wraz z wiekiem wzrasta. Przyczyn jest wiele. Upadek w wieku starczym bardzo często wiąże się z poważnymi złamaniami, między innymi kości udowej. Złamanie kości udowej kończy się operacją, długim okresem hospitalizacji i unieruchomienia. W takiej sytuacji wydolność układu krążeniowo-oddechowego, mięśniowo-szkieletowego oraz nerwowego pogarsza się. Odzyskanie sprawności z przed urazu często bywa niemożliwe. Konsekwencje upadku mogą dawać o sobie znać do końca życia. Z tego względu bardzo ważne jest wczesne wykrywanie ryzyka upadku i zaproponowanie właściwego (wczesnego) postępowania prewencyjnego.

 

 

   Stanowisko Politechniki Opolskiej cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W testach wzięło udział prawie sto osób. Zdecydowanie większe zainteresowanie wzbudzały wśród kobiet. Uczestnicy wykonywali pięć znanych i wykorzystywanych na całym świecie testów do oceny ryzyka upadków:

1.      Timed Up and Go Test (TUG)

2.      Functional Reach Test

3.      Lateral Reach Test

4.      Four Stage Balance Test

5.      Berg Balance Scale

Natalia Szponder i Beata Grzechnik wykonujące test  Timed Up and Go (TUG)

 

Testy zostały przeprowadzone przez studentki Fizjoterapii z 1 roku 2 stopnia studiów stacjonarnych:

·         Beata Grzechnik,

·         Agnieszka Skorupa,

·         Natalia Szponder,

·         Patrycja Żuk,

·         Monika Stuchła,

·         Karolina Płotnicka,

·         Monika Stanek

·         Patrycja Schega.

           

            Z otrzymanych danych wynikało, iż podwyższone ryzyko upadku występowało u 20% przebadanych uczestników w wieku 55 - 75 lat. Dla nas była to cenna lekcja, pokazująca jak powszechnym problemem są zaburzenia kontroli posturalnej w starzejącym się społeczeństwie.

            Dziękuję wszystkim studentom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu stanowiska oraz Pani dr Edycie Majorczyk za wsparcie naszych działań.

mgr Wojciech Stefaniak

 

           

            


Wyszukaj pracownika

Dołącz do nas!

Najbliższe wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń.