…ale także z perspektywy wymiany akademickiej. Studenci z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w osobach: Katarzyna Maniakowska (fizjoterapia), Urszula Gumola (fizjoterapia), Marcin Kajda (turystyka i rekreacja) oraz Sebastian Ryczkowski (turystyka i rekreacja) wraz z dr Darią Hołodnik (adiunkt w Katedrze Geografii i Ekonomiki Turystyki, wydziałowy koordynator współpracy z ISU) spędzili dwa tygodnie (od 19.03 do 31.03) w kampusie amerykańskiej uczelni – Illinois State University (ok. 2 h na południe od Chicago).

 

Wyjazd ten wpisuje się w coroczną tradycję programu wymiany studenckiej z ISU, dzięki któremu wizyty studyjne odbywają się naprzemiennie (w jednym roku grupa studentów oraz opiekun-wykładowca z ISU odwiedzają naszą uczelnię, a w następnym roku to my odwiedzamy Amerykanów). Celem tych pobytów jest zapoznawanie się z odmiennością studiowania w naszych krajach poprzez udział w zajęciach, wykładach oraz miejscowym życiu akademickim.

Jednak zakwalifikowanie się do grupy re-wizytowej ma stanowić dla naszych studentów nagrodę za ich wcześniejszy wysiłek i zaangażowanie podjęte w tzw. mentoring podczas pobytu Amerykanów na PO. Jest to warunek niezbędny, aby zgłosić swoją kandydaturę na wyjazd do USA. Oprócz tego ważne są zdolności językowe oraz średnia ocen. Natomiast w sprawach wizowych oraz organizacyjnych studenci byli pilotowani przez Dyrektora Działu Współpracy Międzynarodowej Piotra Kokorczaka, który odpowiada za koordynację z ISU od strony organizacyjnej, i bez którego nasza współpraca nie przebiegałaby tak sprawnie i owocnie, dodaje koordynator wyjazdu z ramienia WWFiF dr Daria Hołodnik.

Dla niej testowanie „amerykańskich marzeń” miało również inny wymiar. W tym roku dodatkowym elementem naszej współpracy, którym zaskoczyliśmy stronę amerykańską okazał się mój wykład pt. ‘Client’s Energy streaming- how to design a SPA and Wellness business model’. Nie ukrywam, że przygotowywanie się do wykładu pochłonęło mi sporo czasu, ponieważ wybraną tematyką zajmuję się od całkiem niedawna. Stanowi ona mój obecny przedmiot badań, co spowodowało, że materiały do prowadzenia warsztatów, jak również samą prezentację „wyszykowałam” specjalnie na tą okazję i pod amerykańską publiczność. Uznałam jednak, że przy okazji wyjazdu, już w początkowej fazie badań warto skonfrontować podejścia, metodykę oraz bieżące wyniki badawcze z amerykańskim jak zawsze praktycznym i skonkretyzowanym spojrzeniem. Wymiana wiedzy i poglądów z amerykańskimi naukowcami, prezentacja wyników badawczych oraz wykłady prowadzone w języku angielskim są szczególnie ważne z perspektywy rozwoju wydziału. Oznaczają propozycję poszerzenia współpracy z ISU o wymianę naukowo- badawczą, której znaczenie w kontekście parametryzacji w wymiarze umiędzynarodowienia jest kluczowe, komentuje koncepcję intensywniejszej współpracy Dziekan WWFiF dr hab. Zbigniew Borysiuk, prof. PO.

Nauka nauką, współpraca i koncepcje też rzecz ważna, ale dla studentów liczyła się przede wszystkim sama Ameryka i jej znane z filmów oblicza. Chcieliśmy poznać sposoby zdobywania wiedzy przez amerykańskiego studenta oraz jego specyficzne życie na kampusie, ale też byliśmy ciekawi czy Ameryka jest taka sama jak na filmach? – stwierdziła w imieniu grupy Urszula.

Poglądy studentów okazały się podobne w kwestii zajęć: są znacznie bardziej praktyczne, zrozumiałe dla studentów i interaktywneponieważ mają na celu zachęcać i zaciekawiać studentów, a nie tylko biernie słuchać wykładu tak jak w nas – dodał szczerze Sebastian.

Na mnie największe wrażenie wywarły najnowsze technologie wykorzystywane do prowadzenia zajęć w ramach takich przedmiotów, które u nas z reguły są wykładane teoretycznie np. anatomia czy biomechanika, tam studenci uczą się ich na podstawie przeprowadzania eksperymentów i symulacji –  skomentowała Katarzyna.

Z kolei Marcin, który spoglądał na Amerykę okiem fachowca od improwizowanych występów skeczowych (jest członkiem studenckiej grupy „Pod wpływem”) podkreślił, że dla niego największą wartość stanowiło uczestniczenie w pokazach improwizacyjnych wykonywanych przez studentów (w uniwersyteckim Center of Performing Art) jak również przez profesjonalistów z Chicago, znanych na cały świat pod nazwą „Second City”. Myślę, że podpatrzyłem wiele nowych technik i aranżacji, które teraz z zespołem możemy rozważyć, aby udoskonalić nasze numerki.

Grupa nie miała za dużo czasu, aby turystycznie rozwinąć skrzydła, czyli pozwiedzać wszystko, co każdy turysta pragnie ujrzeć w USA: Nowy Jork i Waszyngton. Ale wycieczka do Chicago była na tyle zadowalająca, aby móc spuentować, że piękno „american dream’u” na wieżowcach się nie kończy. Państwo Clark, u których mieszkaliśmy, wybrali się z nami w weekend do miejscowości Springfield, znanej jako rezydencji prezydenta Lincoln’aktóra okazała się wspaniałym miejscem, pełnym historii i urokliwej architektury, co do zdania Kasi i Uli podpisała się także męska część zespołu.

Najistotniejszym elementem edukacyjnym przy tego typu wyjazdach jest uchwycenie odmienności i specyfiki kulturowej kraju, który się poznaje. Dostrzeżenie jej w kategoriach „po prostu innej”, nie oceniając jako „gorszej lub lepszej”- tak jak to nieraz mamy w zwyczaju czynić wypowiadając osądy porównawcze, jest bezcenną wartością poznawczą, która tak dla studentów jak również dla mnie stanowi akcelerator rozwoju profesjonalnego jak i osobowościowego, podsumowała Koordynator współpracy z ISU dr Daria Hołodnik.

Więcej zdjęć w galerii: https://wu.po.opole.pl/american-dream-nie-tylko-z-filmow/